Дистальний колапс прикусу
04.10.2017

Друзі, кілька днів тому ми розповідали про взаємозв'язок між орто і періо, а сьогодні поговоримо про такий надважливий та актуальний напрямок, як Періо-Протетика.

Періо-Протетика була започаткована відомим американським пародонтологом, Мортоном Амстердамом, який створив першу в світі програму по Періо-Протетиці в Університеті Пенсильванії (Філадельфія), яка успішно працює і до сьогоднішнього дня.

Одна з основних тем цього напрямку - це так званий дистальний колапс прикусу, який дуже часто має місце у пацієнтів з втратою пародонтального прикріплення. Одні з перших зубів, які втрачаються при пародонтиті - це перші моляри. Після їх втрати часто відбувається мезіальний нахил других молярів, або ж їх втрата, і це призводить до поступового зменшення захисної функції дистальної групи зубів. Як наслідок, основне навантаження переходить на фронтальну групу, і ми отримуємо так званий ефект віялоподібного розходження цих зубів - спочатку верхніх, потім нижніх, і, в кінцевому результаті, втрати висоти прикусу.

Як виходити з таких ситуацій? Як здійснювати корекцію прикусу? Що робити з фронтальною групою, яка "віялоподібно" змістилась? Як ефективно викорстати ортодонтію та імплантацію? Як бути з естетикою?

Ще одне питання, яке цікавить як пародонтологів, так і ортопедів - це можливості зубів з втраченим пародонтальним прикріпленням нести жувальне навантаження. Чи можна на такі зуби виготовляти протезні конструкції? Якщо так, то які є ліміти? Які правила виготовлення протезних конструкцій?

Дуже часто при плануванні лікування лікарі користуються законом Анте, який був запропонований у 1926 році і говорить про те, що площа пародонтального прикріплення опорних зубів для протезних конструкцій повинна бути більшою, ніж площа прикріплення втрачених зубів. Іншими словами, зуби із втраченим пародонтом не можуть нести значних жувальних навантажень, і це дуже часто стає показом до їх видалення.

Насправді, величезна кількість довготривалих досліджень показала, що за умови належного періо-лікування такі зуби можуть витримувати значні жувальні навантаження, навіть якщо вони є опорними для мостоподібних конструкцій.

І це лише маленька частина спільних тем, які є у пародонтологів та ортопедів!