Назад

Класифікація захворювань тканин пародонту та периімплантних тканин (EFP & AAP World Workshop, 2017)

01.05.2020 Admin

Переклад та підготовка публікації – Мирослав Солонько, Христина Рижук, Руслан Притков, Юлія Красовська.

Як ви вже знаєте, під час конгресу Європеріо 9 в Амстердамі було офіційно представлено нову класифікацію захворювань тканин пародонту та периімплантних тканин, розроблену під час світової робочої конференції з пародонтології (World Workshop) в Чикаго в листопаді 2017-го року. В склад робочої групи ввійшло понад 100 експертів з Європейської Федерації Пародонтологів та Американської Академії Пародонтології, а робота по створенню класифікації велась ще з 2015-го року. Класифікація була опублікована в спеціальному випуску одночасно двох журналів – Journal of Clinical Periodontology та Journal of Periodontology, і складається з 19-ти оглядів літератури та 4-х консенсусних звітів. Повні версії публікацій є у відкритому доступі, і ви можете ознайомитись з ними за цим посиланням.

Як ми і обіцяли раніше, ми беремо на себе переклад та впровадження цієї класифікації в Україні. Класифікація є надзвичайно прагматичною та значно простішою, ніж видається на перший погляд. І ми обов’язково допоможемо Вам з нею розібратись. Поки ми готуємо детальний переклад, пропонуємо Вашій увазі переклад основних моментів класифікації, які вже зараз допоможуть вам впроваджувати її у щоденну щоденну практику.

Загалом було виділено 4 групи захворювань та станів, по кожній з яких опублікована консенсусна публікація:

I) Здоровий пародонт, захворювання та стани ясен (Chapple I. et al., 2018)

II) Пародонтит (Papapanou P., Sanz M. et al., 2018)

III) Пародонтальні прояви системних захворювань, набутих та спадкових станів (Jepsen S. et al., 2018)

IV) Периімплантні захворювання та стани (Berglundh T. et al., 2018)

Додаємо також детальний опис кожної категорії захворювань, з підкатегоріями.

І. Здоровий пародонт, захворювання та стани ясен

В консенсусному звіті першої робочої групи (таблиця 2) вперше чітко визначено такі поняття, як здорові ясна та здоровий пародонт. Зокрема, описано параметри норми як для інтактного пародонту, так і для пацієнтів з редукованим пародонтом (наприклад, після завершення пародонтологічного лікування), базуючись на глибині зондування та кровоточивості при зондуванні.

Кровоточивість при зондуванні визначено також основним параметром, який дозволяє діагностувати гінгівіт. Пацієнт з гінгівітом, після відповідного лікування, може повернутись до здорового стану, тоді як пацієнт з пародонтитом зберігає цей діагноз протягом всього життя, навіть після успішного лікування. Більш того, такий пацієнт потребує пожиттевої підтримуючої терапії для попередження рецидиву захворювання.

В цьому консенсусному звіті було також реорганізовано широкий спектр захворювань ясен, не пов’язаних з зубною біоплівкою, а також станів, пов’язаних із первинною етіологією.